Forum

Άσκηση 5 Φυλλάδιο 3

Άσκηση 5 Φυλλάδιο 3

by GEORGIOS CHARKIOLAKIS -
Number of replies: 13

Κύριε χρόνια πολλά. Θα ήθελα να ρωτήσω στην άσκηση 5 το Χ είναι θετικό ή ανήκει στο R ; Επίσης η σταθερά κανονικοποίησης θα βρεθεί μέσω της κατανομής γάμμα ; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

In reply to GEORGIOS CHARKIOLAKIS

Re: Άσκηση 5 Φυλλάδιο 3

by Konstantinos Smaragdakis -
Χρόνια Πολλά!! Ναι, με συγχωρείται δεν έγραψα x>0. Θα μπορέσεις να εκφράσεις το ολοκλήρωμα σε μορφή της εκθετικής κατανομής,.
In reply to Konstantinos Smaragdakis

Re: Άσκηση 5 Φυλλάδιο 3

by STEFANOS KOKOTSAKIS -
Χρόνια πολλά.

Αυτό μπορούμε να το δείξουμε με τα υπάρχοντα δεδομένα;
Π.χ. Απέδειξα ότι αν ήταν Χ<=0 για α περιττό φυσικό αριθμό το ολοκλήρωμα (από - 00 έως 0) της pdf αποκλίνει, το οποίο δε θέλουμε. Δεν είμαι όμως απόλυτα σίγουρος.

Ευχαριστώ.
In reply to Konstantinos Smaragdakis

Re: Άσκηση 5 Φυλλάδιο 3

by IOANNIS STYLIANOU -
Μηπως μπορειτε να βοηθησετε λιγο παραπανω; Δεν μπορω να φερω το ολοκληρωμα σε μορφη εκθετικης. Ωστοσο, αν το φερω σε μορφη gamma(1/α,θ) τοτε προκύπτει c = (α*θ1/α)/Γ(1/α) οπου δεν μπορω να υπολογισω το Γ(1/α). Ειναι σωστος αυτος ο τροπος; Αν ναι, χρειαζεται να υπολογισω το Γ(1/α);
In reply to IOANNIS STYLIANOU

Re: Άσκηση 5 Φυλλάδιο 3

by IPPOKRATIS KAPENEKAKIS -
Καλησπέρα, και εγώ έτσι το έχω κάνει αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό. Πάντως, αν είναι σωστό, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να το υπολογίσουμε, αφού αν παραγωγίσουμε την συνάρτηση λογαριθμικής πιθανοφάνειας, το Γ(1/α), αφού δεν εξαρτάται από το θ, θα φύγει και δεν θα το χρειαστούμε στα επόμενα ερωτήματα.
In reply to Konstantinos Smaragdakis

Re: Άσκηση 5 Φυλλάδιο 3

by FATMIRA OLLOURI -

Καλησπέρα σας,

Μπορώ να πώ οτι η f(x^a ; θ) ακολουθει exp(θ) και οτι το ολοκληρωμα για όλα τα χ αυτης της συναρτησης κάνει 1;Οπότε απο αυτό βρίσκουμε σταθερά c=θ;

In reply to FATMIRA OLLOURI

Re: Άσκηση 5 Φυλλάδιο 3

by Konstantinos Smaragdakis -
Αν κατάλαβα θέλεις να κάνεις αλλαγή μεταβλητής για το ανάγεις σε ολοκλήρωμα της συνάρτησης πυκνότητας πιθανότητας της εκθετικής.
In reply to Konstantinos Smaragdakis

Re: Άσκηση 5 Φυλλάδιο 3

by FATMIRA OLLOURI -

Για να  βρω την σταθερα πρεπει να βρω το ολοκληρωμα του exp{θx^2} το οποιο μπορω να το γραψω 1/θ×ολοκληρωμα θ×exp{θ×x^2} .Το τελευταιο δν ειναι η συν αρτηση πυκνοτητας πιθανοτητας για το χ^2;

Οπότε αυτο το ολοκληρωμα μου κανει 1 ; 

 

 

 

.

In reply to FATMIRA OLLOURI

Re: Άσκηση 5 Φυλλάδιο 3

by Konstantinos Smaragdakis -
λες για την ειδική περίπτωση α=2?
In reply to Konstantinos Smaragdakis

Re: Άσκηση 5 Φυλλάδιο 3

by FATMIRA OLLOURI -
Συγνωμη εκανα λαθος,εννουσα χ^α
In reply to FATMIRA OLLOURI

Re: Άσκηση 5 Φυλλάδιο 3

by Konstantinos Smaragdakis -
Θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε την συνάρτηση πυκνότητας πιθανοτητας της εκθετικής.