Announcements

Some announcements

Some announcements

by Sofia Triantafyllou -
Number of replies: 0

- I have uploaded the grades for the midterm exam. I could not find some of you in the list of students, so there are a few people who cannot see their grades. Some of you enrolled in the class yesterday. I have uploaded those grades today. If you still cannot see your grade, please send me another email or message me on polyhedron.

-If you want to see your paper, I will be in my office on Monday from 9.30am until our lesson at 3pm. If you cannot make it that day, email me with your availability.

-For the programming project, you can do it in groups of up to 3 people. Write all the names and student numbers in the first page of your report. All the people in the group must submit the report (moodle does not allow grading otherwise). You will be graded based on the clarity and soundness of your report. Your code will be submitted, but not necessarily ran. What I want to see is if you can perform a statistical analysis and interpret your results. The report should NOT include your code, please submit your code  separately.  The title of your report file should be  your last names, are separated by underscore. For example, if the team is me and Fisher the name of our submitted file would be Fisher_Triantafyllou.pdf.

-On Monday, we will solve some exercises on the material covered after the midterm.


- Έχω ανεβάσει τους βαθμούς της προόδου. Δεν μπόρεσα να βρω μερικούς από εσάς στη λίστα των μαθητών, επομένως υπάρχουν μερικά άτομα που δεν μπορούν να δουν τους βαθμούς τους. Κάποιοι εγγραφήκατε στο μάθημα χθες. Ανέβασα αυτούς τους βαθμούς σήμερα. 
   Εάν εξακολουθείτε να μην μπορείτε να δείτε τον βαθμό σας, στείλτε μου άλλο ένα email ή στείλτε μου μήνυμα στο polyhedron.

-Αν θέλετε να δείτε το γραπτό σας, θα είμαι στο γραφείο μου τη Δευτέρα από τις 9.30 το πρωί μέχρι το μάθημά μας στις 3 το μεσημέρι. Εάν δεν μπορείτε να τα έρθετε εκείνη την ημέρα, στείλτε μου email.

-Για την εργασία, μπορείτε να την κάνετε σε ομάδες έως 3 ατόμων. Γράψτε όλα τα ονόματα και τα ΑΜ στην πρώτη σελίδα της αναφοράς σας. Όλα τα άτομα στην ομάδα πρέπει να υποβάλουν την αναφορά (το moodle δεν επιτρέπει τη βαθμολόγηση διαφορετικά). 
 Θα βαθμολογηθείτε με βάση τη σαφήνεια και την ορθότητα της αναφοράς σας. Θα υποβάλετε τον κώδικά σας, αλλά δεν θα τον τρέξω απαραίτητα. Αυτό που θέλω να δω είναι αν μπορείτε να κάνετε μια στατιστική ανάλυση και να ερμηνεύσετε τα αποτελέσματα. 
 Η αναφορά ΔΕΝ πρέπει να περιλαμβάνει κώδικα, υποβάλετε τον κωδικα σας ξεχωριστά. Ο τίτλος τou αρχείου της αναφοράς σας θα πρέπει να είναι τα επίθετά σας χωρισμένα με underscore, πχ αν κάνω εγώ μία εργασία με τον Fisher θα έχει τίτλο Fisher_Triantafyllou.pdf.

-Τη Δευτέρα θα λύσουμε κάποιες ασκήσεις για την ύλη που καλύψαμε μετά την πρόοδο.