Συζητήσεις για το μάθημα

Πρόγραμμα εξεταστικής Σεπτεμβρίου

Πρόγραμμα εξεταστικής Σεπτεμβρίου

by GEORGIOS KAPETANAKIS -
Number of replies: 7

Αγαπητοί φοιτητές,

Τις τελευταίες ημέρες έχω δεχθεί αρκετά μηνύματα από πολλούς που διαμαρτύρωνται σχετικά με το πρόγραμμα και ειδικότερα με το γεγονός ότι η εξέταση των Διακριτών Μαθηματικών βρίσκεται πολύ κοντά με εκείνη της Άλγεβρας ΙΙ. Από ότι βλέπω το πρόγραμμα της εξεταστικής είναι γεμάτο, οπότε δεν βλέπω να υπάρχει κάποια άλλη μέρα που θα βολεύει όλους και δεν συναινώ να μπούμε στην διαδικασία αλλαγής ημέρας.

Επειδή η εξέταση των Διακριτών θα διαρκέσει 1 ώρα και 30 λεπτά, μια ενδεχόμενη λύση, μετά από δική σας πρόταση, είναι η εξέταση να ξεκινήσει αντί για τις 12.00 στις 12.30. Η λογική είναι ότι η προηγούμενη εξέταση (όπως έχω ενημερωθεί) είναι με φυσική παρουσία, οπότε χρειάζεται χρόνος για να επιστρέψει κάποιος στο σπίτι του και να συμμετέχει στην εξ' αποστάσεως εξέταση των Διακριτών Μαθηματικών.

Υπάρχει κάποιος που διαφωνεί με αυτήν την αλλαγή; Επειδή έχω και μηνύματα (αν και λιγότερα) από κάποιους που εξετάζονται και στην Βελτιστοποίηση, πώς θα επηρεαστεί αυτή σας η εξέταση μετά από μια τέτοια αλλαγή;

In reply to GEORGIOS KAPETANAKIS

Re: Πρόγραμμα εξεταστικής Σεπτεμβρίου

by DIMITRIOS SINANIS -
Ένας φοιτητής που έχει και τα τρία, πρέπει να ανεβαίνει στην σχολή, να γυρνάει σπίτι του και να ξαναπηγαίνει στην σχολή. Τρία μαθήματα με τόση δηλωθείσα συμμετοχή είναι απαράδεχτο να δίνονται διαδοχικά την ίδια μέρα. Αναγκαστικά ο φοιτητής θα "κάψει" τουλάχιστον ένα. Λαμβάνοντας υπ' όψιν οτι η συμμετοχή στο τελικό της Άλγεβρας 2 είναι περισσότερη απ' οτι στην Βελτιστοποίηση, θεωρώ σωστή επιλογή την μεταφορά της ώρας εστω και για 30'.
In reply to GEORGIOS KAPETANAKIS

Re: Πρόγραμμα εξεταστικής Σεπτεμβρίου

by ANTONIA TSARTSARAKI -

Σε ένα άλλο μάθημα η ώρα έναρξης του quiz ήταν ανοιχτή, δηλαδή μπορούσαμε να ξεκινήσουμε από τις 12:00-12:30 και απλά όταν μπαίναμε είχαμε 1-1,5 ώρα για να το κάνουμε. Μήπως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο και εδώ; 

In reply to ANTONIA TSARTSARAKI

Re: Πρόγραμμα εξεταστικής Σεπτεμβρίου

by GEORGIOS KAPETANAKIS -
Αντωνία και Δημήτρη σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Δημήτρη, έχεις δίκιο που διαμαρτύρεσαι, αλλά φαντάζομαι ότι τέτοιες "κακές" συγκυρίες είναι δυστυχώς αναπόφευκτες... Όταν ετοιμάσω τα θέματα, θα δω αν γίνεται να μικρύνει η διάρκεια της εξέτασης, ώστε να έχετε μεγαλύτερο χρονικό περιθώριο από τα άλλα δύο μαθήματα, ώστε να μην είστε αναγκασμένοι να "κάψετε" κάποιο μάθημα.

Αντωνία, δεν θέλω για διάφορους λόγους να υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις στην ώρα που ξεκινάτε το κουίζ. Παρόλα αυτά, θα το σκεφτώ μήπως υπάρξει κάποιο μικρό περιθώριο.

Θα έχετε νεότερα από πλευράς μου σχετικά με τις λεπτομέρειες της εξέτασης σύντομα.

Καλή επιτυχία και καλό διάβασμα!
In reply to GEORGIOS KAPETANAKIS

Re: Πρόγραμμα εξεταστικής Σεπτεμβρίου

by NIKOLAOS KAKOURIS -

οταν λετε οτι θα μειωσετε την ωρα εξετασης του μαθηματος ,ποσο θα την κανετε?

In reply to NIKOLAOS KAKOURIS

Re: Πρόγραμμα εξεταστικής Σεπτεμβρίου

by GEORGIOS KAPETANAKIS -
Καλησπέρα Νίκο,
Πιστεύω σήμερα ή αύριο θα ετοιμάσω την εξέταση και θα βγάλω σχετική ανακοίνωση με τις επί μέρους λεπτομέρειες.
In reply to GEORGIOS KAPETANAKIS

Re: Πρόγραμμα εξεταστικής Σεπτεμβρίου

by ELEVTHERIOS DRAMITINOS -
κύριε Καπετανάκη , έχω μια ερώτηση:
είμαι φοιτητής που έχει περάσει το μάθημα και θέλω να ξαναδώσω το μάθημα για βαθμό. Πέστε πως δεν το περνάω τώρα το σεπτέμβρη. Εδώ τώρα ποιος βαθμός θα μετρήσει αυτός που έγραψα τώρα τον σεπτέμβρη ή του γενάρη;
In reply to ELEVTHERIOS DRAMITINOS

Re: Πρόγραμμα εξεταστικής Σεπτεμβρίου

by GEORGIOS KAPETANAKIS -
Γεια σου Λευτέρη,
Θα σου απαντήσω με μια επιφύλαξη ότι θα μετρήσει ο μεγαλύτερος από του δύο βαθμούς. Για να είσαι πιο σίγουρος, μπορείς να θέσεις το ερώτημα στην γραμματεία.