Συζητήσεις για το μάθημα και ανακοινώσεις

Σχετικά με τα προτεινόμενα συγγράμματα

 
Picture of MYROFORA KKOLIA
Σχετικά με τα προτεινόμενα συγγράμματα
by MYROFORA KKOLIA - Friday, 3 November 2017, 6:35 PM
 

κ.Κολουντζάκη,

Εχώ μια απορία σχετικά με το βιβλίο που θα παραγγείλω απο τον "Εύδοξο". Οι επιλογές που μας δίνουν είναι ανάμεσα στα πιο κάτω συγγράμματα:

"Ξεκινώντας με την Python", Tony Gaddis, 2014, DaVinci

"ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΗΝ PYTHON", JOHN V. GUTTAG, 2015

"Μαθαίνετε εύκολα Python", Καρολίδης Δημήτριος Α., 2016, Άβακας

Εσείς ποίο θα μας προτείνατε;

Picture of Μιχάλης Κολουντζάκης
Re: Σχετικά με τα προτεινόμενα συγγράμματα
by Μιχάλης Κολουντζάκης - Friday, 3 November 2017, 8:58 PM
 

Δεν τα ξέρω. Θα προσπαθήσω τη Δευτέρα ή Τρίτη να τα βρω και να σας πω.

Picture of Μιχάλης Κολουντζάκης
Re: Σχετικά με τα προτεινόμενα συγγράμματα
by Μιχάλης Κολουντζάκης - Tuesday, 7 November 2017, 9:55 AM
 

Το μόνο από τα τρία που έχω στα χέρια μου είναι του Καρολίδη, το οποίο μου δείχνει αρκετά καλό. Αλλά και τα άλλα πιστεύω ότι θα είναι μια χαρά, μια και έχουν έρθει από τη διεθνή βιβλιογραφία και έχουν πιθανότατα δουλευτεί περισσότερο. Καλό θα είναι ό,τι πάρετε να αφορά την Python 3 και όχι την Python 2, αλλά κι αυτό να μη συμβεί οι διαφορές είναι πολύ μικρές και δε θα σας δυσκολέψουν.

Picture of Stauros Komineas
Re: Σχετικά με τα προτεινόμενα συγγράμματα
by Stauros Komineas - Tuesday, 7 November 2017, 6:21 PM
 

Το βιβλίο του Καρολίδη είναι ίσως πιο κοντά στο επίπεδο και στυλ του δικού μας μαθήματος.

Το βιβλίο του Guttag είναι ένα εξαιρετικά καλό βιβλίο προγραμματισμού το οποίο αξίζει να διαβάσει οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται για προγραμματισμό. Επεξεργάζεται κάπως σύντομα τα θέματα που κάνουμε στο μάθημα και είναι πιθανόν πολλοί φοιτητές να μην το βρουν αρκετά αναλυτικό για να κατανοήσουν αυτά που χρειάζονται. Περιέχει πάντως όλα τα θέματα τα οποία κάνουμε.

Επιπλέον, σε επίπεδο ανάλογο του μαθήματός μας, μπορείτε να κάνετε συστηματικά μαθήματα python στον υπολογιστή σας (table ή τηλέφωνο) με την εφαρμογή sololearn.